Σελίδες

Παρασκευή 10 Αυγούστου 2012

Ολυμπιακοί Αγώνες 2012 : Κολύμβηση - Τέταρτος Ολυμπιονίκης ο Σπύρος Γιαννιώτης

Ο Σπύρος Γιαννιώτης έδωσε μεγάλη μάχη στη λίμνη του Χάιντ Παρκ, τερμάτισε τέταρτος στην κούρσα 10 χλμ. ανοικτής θάλασσας και επιβεβαίωσε ότι ανήκει στην ελίτ του κόσμου, μολονότι έχασε το μετάλλιο στα τελευταία μέτρα.

"Μπράβο Σπύρο, γίγαντα!", φώναξε ένα μέλος της πολυάριθμης ελληνικής κερκίδας στο Χάιντ Παρκ. Ο Σπύρος Γιαννιώτης τερμάτισε τέταρτος στα 10χλμ. μαραθώνιας κολύμβησης στη πιο συγκλονιστική προσπάθεια Έλληνα αθλητή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.
 Ο 32χρονος παγκόσμιος πρωταθλητής στη Σαγκάη, με μία κούρσα τακτικής κράτησε ακόμα και το αργυρό μετάλλιο στο πρώτο μισό του 6ου και τελευταίου επίπονου γύρου, όμως ο Γερμανός Τόμας Λουρτζ που ήταν 4ος προσπέρασε τόσο τον Γιαννιώτη, όσο και τον Καναδό Ρίτσαρντ Γουάινμπεργκερ. Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Τυνήσιος Ουσάμα Μελούλι. Ο σπουδαιότερος Αφρικανός κολυμβητής είχε... γερά πνευμόνια και έκανε το break στα πρώτα μέτρα του 6ου και τελευταίου γύρου, αφήνοντας πίσω τις μεγαλύτερες μορφές του αγωνίσματος.