Σελίδες

Παρασκευή 25 Μαΐου 2012

Ισοφάρισε τις νίκες ο Παναθηναϊκός, 81-79 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής του δεύτερου τελικού της Α1 μπάσκετ καθώς νίκησε τον Ολυμπιακό με 81-79 στο ΟΑΚΑ σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στο φινάλε και ισοφάρισε  σε 1-1 την σειρά των τελικών. Το νέο ραντεβού των δύο μονομάχων την Κυριακή (19:00) στο ΣΕΦ.

Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με νευρικότητα το παιχνίδι καθώς έκαναν αρκετά γρήγορα φάουλ. Οι ερυθρόλευκοι όμως αντέδρασαν γρήγορα και μετά το προβάδισμα των πρασίνων με 10-4 και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τον Χάινς πρωταγωνιστή και τον Γκετσεβίτσιους να εκτελεί. Στη συνέχεια, οι Σλούκας και Πρίντεζης έδωσαν αέρα πέντε πόντων στον Ολυμπιακό, αλλά ο Διaμαντίδης πήρε την ομάδα στις πλάτες του και το ημίχρονο έκλεισε στο 38-41 για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έκανε ένα +5 (40-45), αλλά ο Καϊμακόγλου με τρίποντο έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στους συμπαίκτες του.
Ο Μπατίστ κάρφωσε εντυπωσιακά, και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έφτασε σε ένα σερί 12-0 (52-45).
Οι «πράσινοι» όμως δεν ηρέμησαν και η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 16 πόντους (63-47) με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν ένα επί μέρους σκορ 23-2.
Κάπου εκεί ξύπνησαν οι παίκτες του Ίβκοβιτς και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με ένα σερί 12-2 και σκορ 67-59.
Στη συνέχεια όμως και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (77-76) με τον Σπανούλη να μιλάει στην πιο κρίσιμη στιγμή. Ο Διαμαντίδης έκανε το 79-76 με σόλο, ο Χάινς μείωσε σε 79-78 με βολές ένα λεπτό πριν το τέλος.
Ο Σπανούλης αστόχησε σε τρίποντο και το κάρφωμα του Μπατίστ διαμόρφωσε το τελικό με 81-79.
Πρώτος σκόρερ και πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 23 πόντους ενώ Καϊμακόγλου και Μπατίστ πέτυχαν από 11 πόντους ο καθένας.
Για τον Ολυμπιακό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάιλ Χάινς με 18 πόντους, ακολούθησαν οι Παπανικολάου (11π.), Σπανούλης και Πρίντεζης (10π.).

Επόμενο ραντεβού των 2 αιωνίων, την Κυριακή στις 19:00 στον τρίτο τελικό που θα διεξαχθεί στην έδρα του Ολυμπιακού, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.