Σελίδες

Τετάρτη 30 Μαΐου 2012

Σε 5ο παιχνίδι οι "αιώνιοι", 84-74 ο Παναθηναϊκός τον Ολυμπιακό, ισοφάρισε 2-2 τις νίκες.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου νικώντας 84-74 τον Ολυμπιακό, ο οποίος εξακολουθεί να έχει το πλεονέκτημα της έδρας. Το Σάββατο (19:00) στο ΣΕΦ η τελική αναμέτρηση η οποία θα αναδείξει και τον πρωταθλητή Ελλάδος για το 2012.

Ο Ολυμπιακός βρισκόταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να... ξυπνήσει στο 4ο δεκάλεπτο και να πάρει κεφάλι στο σκορ, κάτι που όχι μόνο κράτησε αλλά διεύρυνε και τη διαφορά για να φτάσει στη νίκη και να κάνει το 2-2 της σειράς των τελικών.
 Το τελικό σκορ δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι για γερά νεύρα, με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ.Τελικά, οι «πράσινοι» στο τέλος ήταν καλύτεροι και πήραν τη νίκη, έτσι ο πρωταθλητής για το 2012 θα στεφθεί μέσα στο ΣΕΦ, το ερχόμενο Σάββατο (19:00).

Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Μάικ Μπατίστ με 23 πόντους. Ακολούθησαν οι Διαμαντίδης (15π), Καϊμακόγλου και Γιασικεβίτσιους (12π).
Για τους ερυθρόλευκους πρώτος σκόρερ ήταν ο Έισι Λο με 16 πόντους. Ακολούθησε ο Πέρο Άντιτς με 11 πόντους.